تاثیر سیگار بر سلامت دندان ها

همگی از مضرات سیگار در بروز ناراحتی های ریوی، تنفسی، معده ای و بروز انواع و اقسام سرطان ها در این نواحی اطلاع داریم. دود سیگار و همچنین مواد شیمیائی موجود در آن به همراه درجه حرارت بالای آن مسبب بسیاری از این ناراحتی ها و مشکلات می شود.
تاثیر سیگار در دندان و سقف دهان که محل دود سیگار است آثار مخرب دارد.

از نمونه تاثیر سیگار در دندان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. پوسیدگی دندان، جمع شدن جرم روی دندان ها و بیماری های لثه به میزان زیادی ناشی از رژیم های غذایی حاوی مواد قندی زیاد و عدم رعایت بهداشت کامل دهان و دندان است، ولی بیماریهای لثه و بافتهای لثه اطراف دندان در افراد سیگاری به مراتب جدی تر از افراد غیر سیگاری است.
 2. هنگامی که دود سیگار با فشار به بیرون رانده میشود ذرات میکروسکوپی مواد خارجی، درون غشای ظریف دهان و لثه نفوذ میکند و در آنجا جمع میشود،
  این تجمع سبب تورم و التهاب لثه شده و دیر یا زود به حفره استخوانی جایگاه قرارگیری دندان ها آسیب میرساند و به تدریج لثه تحلیل میرود و دندانها لق و حساس میشوند باعث بروز پوسیدگی در آنها میشود، در نهایت اگر زخم بافت لثه و تخریب آن رخ دهد بیمار ناچار به کشیدن دندان میشود.
 3. دندانهای افراد سیگاری معمولا ترک های بسیاری دارند که به خاطر دمای بالای سیگار، و بعد استفاده از مایعات خنک است که اختلاف این دو دما باعث ایجاد ترک بر دندان میشود و در این ترک ها تجمعات میکروب و رنگدانه بیشتر صورت میگیرد و راهی برای ورود میکروب به داخل دندان و ناراحتی های بعدی میشود.

  📑برای دریافت اطلاعات بیشتر با شماره های زیر تماس بگیرید.
  ☎️۰۲۱-۲۶۶۰۱۲۱۷-۹
  مشاورین گروه دندانپزشکی فرشته پس از درمان به صورت ٢۴ ساعته پاسخگوی شما عزیزان هستند.