تفاوت لمینت و کامپوزیت :

 1. لمینت ها پوسته های نازکی از سرامیک ها هستند که مراحل درمانی آن به صورت خلاصه شامل قالب گیری اولیه و سپس تراش دندان ها، بسته میزان بیرون یا تو رفتگی دندان در قوس فک و سپس قالبگیری نهایی و ارسال به لابراتوار است.
  🔺در این مرحله لمینت ها ساخته شده و پس از پخت و لعاب دهی جهت چسبانده شدن توسط مواد مخصوص در روی دندان ها قرر میگیرد.
  🔺لازم به ذکر است که در طول ساخت لمینت پرسلنی لمینیت های موقت جهت حفظ سلامت لثه و زیبایی فرد سطح دندان را پوشش میدهند.
 2. کامپوزیت ها موادی میباشند که بسته به صلاح دید پزشک در یک یا دو جلسه بر روی دندان ها قرار میگیرند و نیازمند کار لابراتواری نمیباشند.
  🔺این مواد برخلاف لمینت که فاقد تغییر رنگ و تغییر شفافیت در گذر زمان می باشد با گذشت زمان و بسته به عادات فرد شامل مصرف زیاد چای، قهوه و مواد رنگی و استعمال دخانیات اعم از سیگار قلیان و … دچار تغیر رنگ و شفافیت گشته و نیازمند پالیش دوره ای و حتی تعویض پس از چند سال می باشند.
  🔺از مزایای کامپوزیت نسبت به لمینت میتوان به هزینه پایین تر جلسات درمان، تراش کمتر و قابلیت ترمیم داخل دهان به دنبال شکستگی و لب پر شدن اشاره کرد. ⚜️ولی در کل از لحاظ حفظ زیبایی در دراز مدت لمینیت ها کاملا در اولویت قرار دارند .
  ⚜️در مواردی شامل از دست رفتن ساختار دندان به دنبال پوسیدگی های وسیع و وجود روکش های متعدد در ناحیه ی قدامی، استعمال دخانیات و مواردی از این قبیل اولویت درمان با لمینیت ها جهت حفظ یکپارچگی ناحیه ی زیبایی می باشند.

برای مشاهده نمونه کارهای لمینت و کامپوزیت کلینیک دندانپزشکی فرشته کلیک کنید.