ارتودنسی نامریی دندان چیست؟

🔺این روش، یک نوع درمان ارتودنسی بدون استفاده از هر گونه سیم، بند و براکت است که برای هر بیمار، شامل تعدادی پلاک شفاف می باشد که بر اساس طرح درمان ارتودنتیست معالج و با استفاده از تکنولوژی دیجیتال و چاپ سه بعدی ساخته می شوند.
🔺هر پلاک دارای شماره ای بوده که بیمار به ترتیب با نظارت پزشک خود از هر یک از آنها به مدت ۲-۳ هفته استفاده می نماید تا دندانهای خود را در یک مسیر از پیش طراحی و تعیین شده در نرم افزار پیشرفته، به محل صحیح خود هدایت کند.
⚜️لازم به ذکر است که روش فوق، قابل استفاده در همه ی مشکلات ارتودانتیک نبوده و دارای موارد استفاده ی خاص خود می باشد فلذا مشاوره با متخصص در این مورد، نیاز است.

✅مزایای ارتودنسی نامریی

 1. نامریٔی بودن:

  وقتی پلاک های شفاف روی دندانهای بیمار قرار می گیرند به دلیل شفاف بودن، تقریبا غیر قابل رویت هستند و فقط از فاصله نزدیک و با دقت، می توانند دیده شوند و این امر، یکی از مزایای اصلی آنها محسوب می شود.
  🔺بسیاری از بیماران، به دلایل مختلف همچون موقعیت شغلی، موقعیت اجتماعی، سن و سال یا هر دلیل دیگر تمایل ندارند روی دندانهای خود، بند و براکت و سیم داشته باشند، از این نوع درمان می توانند استفاده کنند

 2. راحتی بیشتر بیمار در حین جلسات درمانی در مطب: 

  تنظیمات این نوع درمان در حین مراجعه به مطب، حداقل می باشد. زیرا حرکات دندان از قبل در رایانه طراحی شده اند- بنابراین کار بیمار بسرعت انجام می شود. در ضمن در جلسه اول امکان قالب گیری دهان با دستگاه اسکنر دیجیتال وجود دارد که بسیار راحت تر و دقیق تر از روش سنتی قالب گیری با مواد خمیری شکل است.
  🔺اگر فعالیت و ورزش خاصی را انجام می دهید با استفاده از این روش،به راحتی می توانید آن را دنبال کنید.

 3. زمان کوتاهتر درمان و تعداد دفعات کمتر مراجعه به مطب از مزایای دیگر این روش است.

  معمولا طول دوره درمان با این روش کمتر از یکسال است درحالی که درمان ثابت ارتودنسی بین ۱/۵ تا ۲ سال طول می کشد. تعداد جلسات مورد نیاز برای این نوع روش درمان کمتر و زمان ویزیت کوتاه تر خواهد بود. در ضمن اگر فعالیت و ورزش خاصی را انجام می دهید با استفاده از این روش،به راحتی می توانید آن را دنبال کنید.

 4. رژیم غذایی عادی:

  گاز زدن انواع میوه ( بخصوص انواع هسته دار) و همچنین مواد غذایی مانند ساندویچ، پیتزا و ته دیگ، همواره یکی از علل کنده شدن براکتها و سیمها از دندانهای بیمار است که منجر به طولانی تر شدن زمان درمان می گردد. از آنجا که حین خوردن و آشامیدن، پلاک ها را از دهان خارج می شود نیاز به ملاحظات خاصی وجود ندارد.

 5. رعایت بهداشت راحت تر:

  استفاده از پلاک های شفاف این فرصت را برای بیمار فراهم می آورد تا بتوانند از مسواک و نخ دندان های عادی استفاده کنند. افراد می توانند پس از مصرف مواد غذایی و میوه ها، بدون وجود هر مانعی (براکت و سیم)، ابتدا دندانه را خوب مسواک بزند و نخ دندان نیز بکشد و سپس دوباره پلاک ها را استفاده کنند.