مراقبت های پس از جراحی

دستورات پس از جراحی:

  1. گاز استریل که روی زخم در داخل دهان قرار داده شده است را حداقل بمدت یک ساعت در محل خود به کمک دندان های مقابل با فشار نگه دارید. بهتر آن است که در طی این مدت آب دهان خود را فرو ببرید. ممکن است پس از مدتی این گاز با خون و آب دهان آغشته گردد. مجددا تاکید می گردد که حتی در آن صورت نیز زودتر از یک ساعت گاز را تعویض و جابجا نکنید. پس از گذشت یک ساعت می توانید گاز را برداشته و در صورت خونریزی از محل زخم قطعه ای گاز استریل را مجدد بر روی زخم قرار داده و با فشار ملایم دندان های مقابل بر روی آن، خونریزی را متوقف کنید .
  2. شستشوی دهان تا ۲۴ ساعت پس از عمل لازم نیست، اما از روز دوم از محلول ولرم و رقیق آب نمک یا جوش شیرین و یا دهان شویه های آماده(کلرهگزیدین)، حداقل روزی چند بار استفاده نمود. مسواک زدن نیز تا ۲۴ ساعت پس از عمل توصیه نمی شود، اما از شب بعد می توان بقیه قسمت های دهان و دندان را بجز محل زخم، با ملایمت مسواک زد(محل زخم را مسواک نزنید).
  3. حداقل به مدت پنج شبانه روز از کشیدن سیگار و سایر دخانیات خودداری نمائید.
  4. چنانچه برایتان دارو تجویز شده است، آن ها را به دقت و طبق دستور پزشک مصرف نمائید.
  5. در صورتیکه محل زخم بخیه زده شده است، از تحریک آن با زبان و دستکاری اکیدا خودداری شود.
  6. حتی المقدور سعی کنید فعالیت خود را طی روز عمل کمتر کنید.

رژیم:

روش مصرف دهانشویه ی کلرهگزیدین:

از روز بعد از عمل دهانشویه هر ۸ ساعت و در هر وعده به مدت یک دقیقه در دهان قرقره می شود. پس از مصرف به مدت یک ساعت از خوردن و آشامیدن و همچنین مسواک زدن و شستشوی دهان اجتناب گردد و پس از یک ساعت مسواک جهت جلوگیری از رسوب رنگدانه ی قهوه ای ناشی از دهانشویه زده شود. از مصرف بیش از ۲ هفته به علت ایجاد طعم فلزی و بلعیدن دهانشویه خودداری گردد.
 

رژیم غذای پس از جراحی:  

از آنجا که بدن برای ترمیم و بهبود زخم نیاز به مواد غذایی کافی و پر از انرژی دارد، هیچ یک از وعده های غذائی را حذف نکنید، در بیست و چهار ساعت اول بهتر است از غذاهای نرم و مایعات سرد که محتاج به جویدن نیستند، استفاده شود، پس از آن می توان از غذاهای معمول را با احتیاط مصرف نمود.
 

عوارض احتمالی پس از جراحی: 

  1. خونریزی: ممکن است تا ۲۴ ساعت پس از جراحی، بزاق خون آلود شود، که حالتی طبیعی ولی خونریزی بطور فعال ادامه داشت با دندانپزشک خود مشورت کنید.
  2. تب: به میزان اندک و بخصوص در افراد با سطح بهداشتی دهانی پایین، طبیعی است. اما در صورت بروز بهتر است با دندانپزشک خود مشورت کنید.
  3. درد: غالبا پس از عمل جراحی درد وجود دارد و به همین جهت داروهای ضد درد تجویز می شود، لیکن در صورت بروز درد شدید پس از گذشت ۴۸ الی ۷۲ ساعت از جراحی دندان به دندانپزشک مراجعه نمائید.
 
نکات  ضروری:
 در مواردی پس از کشیدن و جراحی دندان ها خصوصا عقل های فک پایین در صورت سن بالا، مصرف دخانیات و خارج شدن لخته خون از محل کشیدن دندان به دلایلی نظیر تف کردن و عدم رعایت دستورات پزشک ناحیه ساکت دندان خشک شده و درد شدیدی ۳-۴ روز بعد ایجاد می شود که ممکن است تا ۱۰ روز به طول بیانجامد. در صورت بروز مورد فوق پزشک خود را در جریان بگذارید تا اقدامات لازم در خصوص تسریع بهبود این عارضه انجام شود. درمان حالت فوق مصرف مسکن وقطع کامل مصرف دخانیات بوده حالتی خودبخود محدود شونده میباشد فلذا دلیلی بر نگرانی وجود ندارد.