پس از بیلیچینگ

رژیم غذایی:
برای مدت زمان ۴۸ ساعت پس از درمان موارد زیر بایستی رعایت شوند: مصرف مایعات داغ و سرد موجب تحریک و ایجاد حساسیت میگردد و بهتر است از مایعات ولرم استفاده شود. از مصرف نوشیدنی‌هایی مانند چای، قهوه و آب‌میوه که می‌تواند باعث ایجاد لکه‌ شوند خودداری کنید. از مصرف غذاهایی که باعث ایجاد لکه‌های تیره می‌شوند مانند بلونز، سس سویا، گوشت قرمز، شکلات و تمامی میوه‌ها به غیر از موز خوداری کنید. سیگار باعث ایجاد لکه بر روی دندان‌ها می‌شود.مصرف سیگار الکترونیکی به میزان متوسط ایرادی ندارد. تا ۴۸ ساعت از مصرف خمیردندان‌های رنگی (قرمز و آبی) یا دهانشویه خودداری کنید.
‎در ۴۸ ساعت اول از چه مواد غذایی و نوشیدنی‌هایی می‌توان استفاده نمود؟ 
بیشترین سوالی که پس از درمان مطرح می‌شود در مورد مواد و غذایی و نوشیدنی‌هایی است که در ۴۸ ساعت اول می‌توان مصرف نمود. در اینجا لیستی از این نوشیدنی‌ها و مواد غذایی آورده می‌شود که برای مصرف پس از درمان بسیار مناسب هستند:
مرغ بدون پوست / بوقلمون (بدون چربی)، ماهی سفید، برنج سفید، پاستای سفید، پنیر سفید، ‎گل کلم، ‎پیاز سفید، سفیده تخم مرغ، سیب‌زمینی پوست کنده پخته شده به صورت دلخواه، رنج کریسپی (مناسب برای صبحانه)، موز، ماست سفید کم‌چرب، نوشیدنی‌ها، آب بدون گاز یا گازدار ،آب تونیک / سودا، لیموی سفیدو شیر بدون چربی.

تصویر1- بیلیچینگ

بلیچینگ خانگی:
تری مخصوص توسط دندانپزشک برای شما ساخته شده و به همراه سرنگهای ژل بلیچینگ تحویل میگردد. هر شب پس از انجام. اعمال بهداشتی شامل مسواک و نخ دندان ،ژل بلیچ به اندازه نوک سوزن سرنگ در هر دندان داخل تری قرار میگیرد، توجه داشته باشید که ماده در نزدیکی لبه ی لثه ای دندان قرار نگیرد زیرا در صورت قرارگیری در مجاورت لثه سوزاننده و محرک می باشد. سپس تری را داخل دهان قرار داده و ار کامل نشستن آن در دهان اطمینان حاصل میشود و بعد از آن تمام لبه های لثه ای جهت اطمینان از عدم تماس ژل با لثه چک می شود،در صورت رخ دادن مورد اخیر لثه توسط آب گرم و یا مخاوط جوش شیرین و اب ولرم شستشو داده می شود.تری به مدت ۴-۶ ساعت در طول روز یا شب بسته به راحتی فرد در دهان قرار میگیرد و پس از خارج کردن آن دهان و تری را شستشو داده و ترجیحا خمیردندان ضد حساسیت حد اقل به مدت یک ساعت مجدد در تری قرار داده و استفاده می شود، این کار باعث کاهش علائم حساسیت میگردد.

حساسیت:
پس از انجام بلیچینگ منافذ سطح مینای دندان باز شده و حد اقل به مدت ۴۸ ساعت درجات مختلفی از حساسیت دندانی قابل انتظار است،این حساسیت بسته به تحمل افراد از خفیف تا بسیار شدید متغیر است. خمیر دندان و دهانشویه های ضد حساسیت جهت تخفیف علائم توسط دندانپزشک تجویز می گردد که بهتر است توسط مسواک با پرزهای بسیار نرم مانند مسواک اطفال استفاده شده و یا ۱-۲ ساعت داخل تری خانگی در مجاورت دندانها قرار گیرد.