بخش جراحی دهان، فک و صورت

جراحی دهان، فک و صورت:

متخصصان جراح فک و صورت درحقیقت دندانپزشکانی هستند که پس از گذراندن دوره دندانپزشکی عمومی خود در دانشکده های دندانپزشکی یک دوره کامل و جامع جراحی بیمارستانی بالغ بر ۵ سال را تحت نظر اساتید مختلف در بیمارستان گذرانده و امکان انجام هر گونه مداخله جراحی در ناحیه دهان، فک و صورت را می یابند.

 

این متخصصین در حوزه خدمات سرپایی در ناحیه دهان و فک، می توانند نسبت به خارج نمودن دندان های نهفته در زیر لثه و یا محبوس شده در داخل استخوان مانند دندان های عقل، حذف ریشه های عفونی و یا درمان کیست های مختلف ایجاد شده در داخل فک و همچنین جراحی های اختصاصی نظیر، حذف انتهای ریشه دندان با هدف حفظ الباقی ریشه و تاج و یا ایجاد دسترسی به دندانهای نهفته ای نظیر دندان نیش که متخصص ارتودنتیست در نظر دارد آن را به کمک مکانیک های ارتودنسی به محل اصلی اش جابجا نماید را انجام دهد.

متخصصین جراح فک و صورت قادرند که ریشه هایی که به هر دلیلی در فضای سینوس های فک بالا فرو رفته و خارج کردن آنها توسط دیگر دندانپزشکان مقدور نیست را خارج نمایند و یا بافت های اضافی و مزاحمی را که ممکن است برای بیمار اذیت کننده بوده و یا در نشستن دست دندان های افراد سالمند و یا دارای دست دندان ایجاد اختلال کرده است را حذف نمایند. این متخصصین باتوجه به دانش بالای خود قادرند در نواحی بی دندان ایمپلنت گذاشته و بیمار را برای برخورداری از دندان هایی با قابلیت مشابه با دندان اولیه خود کمک کنند. آنها در مواقعی که مشاهده می کنند استخوان ناحیه جهت انجام و تحمل ایمپلنت دارای ارتفاع، عرض و شکل مناسب نیست با استفاده از تکنیک های تخصصی و بهره گیری از مواد زیست سازگار ویژه (بایو متریال) می توانند که استخوان ناحیه را بازسازی، تقویت و ساماندهی کنند به نحوی که طول عمر ایمپلنت گذاشته شده را به میزان بالایی افزایش دهند. عمل افزایش ارتفاع حفره دندانی در نواحی دندانی فک بالا در مجاورت فضای سینوس ها که می بایست با بالا بردن کف حفره سینوس انجام شود و اصطلاحا به آن سینوس لیفتینگ می گویند یکی دیگر از اقدامات تخصصی است که توسط این متخصصین برای افزایش کیفیت نصب ایمپلنت اتفاق می افتد. تغییرات درخواستی بیمار در نسج نرم نظیر رفع نامتقارن بودن آنها در طرف چپ و راست، حذف خال های صورتی و یا تزریق های مواد ایمن در نواحی با هدف بهبود زیبایی لب و رفع چین و چروک هایی ناحیه صورت از دیگر اقدامات جنبی در این گروه است.