بخش اطفال و ارتودنسی

ارتودنسی و ناهنجاریهای فک و صورت:

ارتودنتیست بطور کلی دو وظیفه مهم دارد که یکی از آنها پیشگیری از وقوع بهم ریختگی های احتمالی در ردیف دندان ها و یا پیشگیری از بروز اختلال در مسیر رشدی استخوانی فکین می باشد. در این بخش وی بیشتر با کودکان و نوجوانانی مواجه است که در اواخر دوره دندانی شیری و یا غالبا در دوره دندانی مخلوط شیری – دایمی قرار داشته و در صورت تشخیص بموقع اختلال پیش آمده در ناحیه دندانی و یا در مسیر رشد طبیعی فک آنها، ارتودنتیست می تواند با مداخلات پیشگیرانه بهنگام خود، شدت بروز اختلال را کاهش داده و حتی در مواردی به حداقل رساند. از این گونه مداخلات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پیشگیری از تنگی کام در فک بالا با کمک دستگاه های عریض کننده کام.
  • پیشگیری از همپوشانی نابجای دندان های پایین روی دندان های بالا(اصطلاحا کراس بایت) با بکارگیری دستگاه های متحرک دارای پیچ و یا فنرهای لازم.
  • جلوگیری از مداخله زبان در مسیر رویشی دندان ها با کمک دستگاه های متحرک دارای محافظ برای ممانعت از ورود زبان به داخل جایگاه رویشی دندانها.
  • جلوگیری از شلوغی دندان ها در یک منطقه محدود قوس دندانی با کمک دستگاه های متحرک دارای فنرهای اعمال نیرو.
  • پیشگیری از رشد عقب افتاده فک پایین در مقابل فک بالا و یا بالعکس با کمک دستگاه های تخصصی اصلاح مسیر رشد فکین یا اصطلاحا “فانکشنال”

وظیفه بعدی متخصصین ارتودنتیست، درمان عارضه بهم ریختگی دندانهای دائمی، درمان دندان هایی نظیر نیش که دچار نهفتگی شده و می توان با کمک اعمال نیروهای ارتودنسی آنها را از داخل استخوان به محل صحیح شان هدایت نمود و در موارد پیچیده تر، مشارکت در تیم درمانی ارتودنسی – جراحی در مواردی که اساس مشکل بیمار وضعیت نابجای استخوان فکین بوده ولی متخصص جراح دهان، فک و صورت نمی تواند به تنهایی به علت عدم استقرار مناسب دندانها، اقدام به جراحی به صورت اولیه نماید.

در این مواقع ارتودنتیست از درمان های ثابت یا به اصطلاح Fix بهره می جوید. وی با نصب قطعات فلزی یا سرامیکی خاصی بنام “براکت” بر روی دندان ها امکان استقرار انواع مختلفی از سیم ها با شکل و جنس مختلف را فراهم نموده و بدین نحو می تواند دندان ها را بر اساس طرح درمانش وادار به حرکت نماید. در پایان هر دوره درمان ارتودنسی با هدف حفظ نتایج حاصل از انجام درمان و جلوگیری از بازگشت دندان ها به موقعیت پیشین خود، ارتودنتیست اقدام به استقرار دستگاه متحرک و یا سیم های ثابتی بر روی سطح داخلی دندان های جلویی بیمار می نماید که به این مرحله مهم نیز فاز ” نگهدارنده” می گویند.